2019. április 20., szombat

Kertrendezés és gabionok


Öntözés, kerítés, vízcsapok és utacska


Füvesítés és lépcső a kertben.
Gabion kerti lépcső
A kert rendbetétele rendkívül hosszadalmas és szakértelmet igénylő feladat, melyhez megfelelő minőségű öntözővízre is szükség van. A természetesség hatását keltik a gabionok, melyek nem csak kerítés, de kerti tó, vízesés vagy szökőkút létesítésére is alkalmazzák. A kertrendezés első lépése azonban mindig a föld fertőtlenítése, füvesítése és a kerti utacska kialakítása.


A föld fertőtlenítése


Tavasszal az első kerti teendő a kert egészségének megállapítása. Ilyenkor érdemes átmozgatni a földtakarót és meglevegőztetni a felső rétegeket. Elsősorban összegereblyézzük és elszállítjuk a növényi maradványokat, ezután eldöntjük, hogy szükség van-e gyomirtózásra, fertőtlenítésre. A nagyon elhanyagolt, dudvás pázsit rendbetétele nehezebb feladat lehet, mint egy teljesen új gyepszőnyeg nevelése.

 A kerti pázsit gondozásának lépései


  • Ássuk fel a kertet
  • gyomirtóval kezeljük a földterületet
  • trágyázzunk, frissítsük a földet
  • döngöljük le
  • vessük el a fűmagot
  • locsoljunk bőven, tiszta vizet használva, gyakran.

Kerti díszítések


A kertek nem lehetnek meg utacskák nélkül, ezek kialakításához használhatunk díszkavicsot. A díszkavicsot csak akkor helyezzük geotextilre, ha olyan díszjárdát alakítunk ki, mely pusztán dekorációs funkciót tölt be. Amennyiben használni is szeretnénk az utacskát, akkor az alsó rétegeket döngölt kavicsból alakítsuk ki, az nem engedi, hogy felverje a gaz.

Gabionok


A gabion egy acélhálóból, rácsból készült konstrukció, lényegében láda, melyet feltölthetünk színes kövekkel és kavicsokkal. A díszítés lényege, hogy a hálóból vagy rácsozatból változatos formákat alakíthatunk ki. Gyakran alkalmazzák a gabiont kerítésként, de remek oszlopokat és vízeséseket is készíthetünk a segítségükkel.


A gabion elkészítésének egyszerű lépései:


  • formára és méretre hajtogatjuk az acélhálót vagy acélrácsot (a konstrukció méretétől függ, hogy melyikre van szükség)
  • szükség esetén elhelyezzük a merevítést
  • beépítjük a vízcsapot, vízvezetéket, szökőkút szivattyút
  • feltöltjük színes kavicsokkal, kővel.

Öntözés


Az öntözésre már a kertrendezés korai szakaszában gondolni kell. Lehetőség szerint alakítsunk ki öntözőrendszert, a megfelelő víztelenítő csapokkal, így fáradság nélkül öntözhetjük, a rendkívül vízigényes pázsitot.

2019. április 10., szerda

A fonálféreg jellemzői

Irtsuk klór-dioxid segítségével


Fonálféreg irtása klór-dioxid
Fonálféreg kezelése a talajban
A fonálféreg irtásának megtervezése és elkezdése előtt érdemes megismerkednünk velük, életkörülményeikkel és élőhelyükkel is. Talán meglepőnek tűnhet, hogy a fonálférgek egyszerű szervezetük ellenére olyan változatos életkörülményekhez alkalmazkodhattak. A valóság ezzel szemben az, hogy éppen az alacsony fejlettségük miatt tudtak alkalmazkodni a rendkívül szélsőséges viszonyokhoz, az ivóvízben is megtalálhatóak.


Megjelenésük és kinézetük


Testük alakja mindenkor hengeres, tagolatlan. Mégsem nyújtanak egyhangú képet, hiszen már a testhossz is meglehetősen sokféle lehet. Amíg a szabadon élő, illetve növényparazita fajok mérete 0,2 mm és 10 cm között váltakozhat, addig az állatokban 1 m-t, sőt kivételesen 8 m-t is elérő egyedeikkel találkozhatunk.

A testalkatukban mutatkozó egyhangúságot változatossá teszi az, hogy különböző felépítésű tapogatószerveik, ritkábban a helyváltoztatást szolgáló sertéik, horgaik, illetve pikkelyeik lehetnek. Testük felületén olykor gyűrűzöttséget, a tengeri fajokon pedig jellegzetes domborzati mintákat találunk.




A fonalféreg kezelése


Az említett testfüggelékek és mintázatok a bőr képződményei. A fonálféreg kezelése klór-dioxid fertőtlenítő szer segítségével lehetséges. Valamennyi fonálféregnek ellenálló, szívós bőre van, amelyet két, alapvetően különböző réteg alkot. Ezek közül az úgynevezett hipodermisz van alul, amely sejtekből áll, de a sejtek közötti határok gyakran elmosódnak. Kívül található a többé-kevésbé vastag kutikula.

A kutikula látja el tulajdonképpen a külső váz feladatát, ez biztosítja a Nematodák, fonálférgek testalakjának állandóságát, ellensúlyozza a testüregben levő folyadék meglehetősen jelentős feszítő hatását.

A fonálféreg mozgása


A fonálférgek természetesen nemcsak kígyózva mozoghatnak, minthogy ez inkább csak a folyadékban való helyváltoztatásra jellemző. A szilárd aljzaton inkább támaszkodva mászás kifejezéssel jellemezhetnénk előrehaladásukat. A szilárdabb pontokon megtámaszkodnak, gyakran kisebb tárgyakat körül is kulcsolnak, és testük többi részét maguk után húzzák. Csupán a teljesség kedvéért említjük, hogy egyes fajok a testük alsó felületéén levő merev sertéiken szinte mászni és futni is tudnak.